- Podrobnosti
- Napsal Petr Čech
- Kategorie: Kytarový soubor
- Zobrazení: 4349
Ve dnech 13. – 15. dubna se v Praze konala soutěž ve hře na klasickou kytaru PRAGuitara clásica pod záštitou kytarového virtuóza, profesora Štěpána Raka. Na devátý ročník této prestižní soutěže
se sjelo 96 kytaristů z České a Slovenské republiky. Výkony soutěžících hodnotila porota složená z profesorů konzervatoří v čele s předsedou poroty Štěpánem Rakem. Mariánskolázeňskou základní uměleckou školu Fryderyka Chopina reprezentovali Michal Strnad a Marek Brštiak ze třídy Tima Honzírka. Michal Strnad soutěžil v kategorii nejmladších, kde získal druhé místo. Marek Brštiak soutěžil v nejvíce obsazené kategorii, kde se sešlo 28 účastníků a získal rovněž druhé místo. Soutěž probíhala v koncertním sále Gymnázia a Hudební školy hlavního města v Praze 3.





zahájili zámecké kulturní velikonoce a zámeckou sezónu. V programu zazněly renesanční, barokní a latinskoamerické tance za doprovodu rozmanitých rytmických nástrojů. Kytarový soubor obohatila zvukem zobcových fléten sólistka Tereza Šimková. Jako sólisté se představili kytaristé Patrik Novák a Marek Brštiak, kytarové duo Lenka Hůrková a Eva Procházková a flétnista Albert Novák za doprovodu Patrika Nováka.
Strakonický rodák, klarinetista a profesor klarinetu na Konzervatoři v Českých Budějovicích MgA. Václav Hruška zásadním způsobem ovlivnil nejen řadu svých žáků, ale i kulturní život svého kraje. Tradice koncertů s klarinety žije dodnes, i přes to, že MgA. Václav Hruška v roce 2012 nečekaně a předčasně zemřel. Bylo nám ctí podílet se na zachování této krásné tradice. 2. dubna v 17 hodin se v kostele sv. Markéty ve Strakonicích konal koncert, kde vystoupili klavíristka Jitka Zábranová, česko - finský houslista Kristian Vacek a klarinetisté Lenka Hůrková, Tadeáš Šorejs a Petr Čech. Na programu byl Beethoven, Händel, Sibelius, Weber a Kramář. Stejně jako my letos slavili Finové v loňském roce 100 let od založení svého svobodného státu - proto zněla kromě jiného také finská hudba. I když si historická stavba kostela podržela zimní chlad, atmosféra koncertu byla víc než příjemná. Vlídné a srdečné chování publika a celkové laskavá a vlídná atmosféra koncertu byla nejlepší vzpomínkou na Václava Hrušku. Věříme, že ve Strakonicích jsme nehráli naposledy...
E. Hradeckého a české lidové písně, o klavírní doprovod se postarala korepetitorka sboru Jitka Zábranová. Někteří zpěváčci se zároveň představili jako sóloví hudebníci. Sólové skladby připravili kolegové J. Zábranová, L. Čechová, T. Honzírek a J. Koreis. Provedení řídila, slovem provázela a instrumentální skladby doprovázela L. Čechová.
V sobotu 24. března se konal již tradiční Jarní koncert DOM a mažoretek. Zcela zaplněné divadlo pořadem provázeli moderátoři Michaela Turková a Michael Plzák. První polovina koncertu patřila orchestru. Členové orchestru připravili také gratulaci svému bývalému dlouholetému dirigentovi Mgr. Jaroslavu Zímovi, který v únoru oslavil osmdesáté narozeniny. Ke gratulaci se přidali svým hudebním a tanečním vstupem také bývalé mažoretky i hudebníci, za které poděkoval panu Zímovi Mgr. Petr Hála. Ve druhé polovině koncertu se k orchestru přidala skupina mažoretek. Během koncertu vystoupili také sólisté – zpívali Kristýna Šmejdová, Michael Pecher a Zeinu Umer. Největší soubor ZUŠ Fryderyka Chopina – DOM a mažoretky - brzy zahájí 50. rok své činnosti. Za těmito roky je obrovská spousta práce mnoha lidí – učitelů, kteří připravují hráče do orchestru. Největší podíl na existenci a bohaté činnosti souboru mají ale dirigenti a vedoucí mažoretek. Proto patří poděkování vedoucí mažoretek Petře Koreisové a dirigentovi Josefu Koreisovi, kteří letošní jarní koncert skvěle připravili.