- Podrobnosti
- Napsal Petr Čech
- Kategorie: Zprávy
- Zobrazení: 4149
Středa 30. března byla v ZUŠ F. Chopina svátkem. Do školy se sjeli vítězové okresních kol soutěže v komorní a 
souborové hře s převahou dechových nástrojů. Soutěž začala dopoledne žesťovými nástroji. Odpoledne pokračovali
hráči na dřevěné dechové nástroje a nakonec soubory zobcových fléten. Při posuzování výkonů soutěžících se v
hudebním sále školy vystřídali postupně tři poroty složené z odborníků na daný obor. Jednalo se o zkušené pedagogy
uměleckých škol a konzervatoří a významné hudebníky. Předsedou poroty pro žesťové nástroje byl člen České
filharmonie Jindřich Kolář, pro dřeva profesor Konzervatoře Teplice Vladimír Zíka a pro zobcové flétny profesorka z
téže školy Michaela Bieglerová. Soutěž byla veřejná a posluchači měli možnost slyšet zajímavé a krásné výkony. V
celém soutěžním dnu se neobjevil na podiu ani jeden soubor, který by nepotvrdil úroveň požadovanou v krajském kole.
Boj o postupy byl však velmi tvrdý, postupy do národního finále soutěže jsou velmi omezené.Soubory ZUŠ F. Chopina
předvedly hezké výkony. Soubor zobcových fléten ze třídy K. Hovorky získal druhou cenu stejně jako trumpetové duo
ze třídy J. Koreise. V soutěži zvítězili a v národním finále budou Mariánské Lázně a Karlovarský kraj reprezentovat
členové klarinetového tria ze třídy P. Čecha ve složení Lenka Hůrková a Adéla Tamoková - klarinet a Stanislav
Knaizl-basklarinet. Ústřední kolo se koná ve dnech 5. - 8. května v Orlové.
V ústředních kolech má naše škola dva zástupce. 3. března v Kraslicích vyhrál, postup a cenu pro absolutního vítěze
získal akordeonista Jan Brož ze třídy O. Vohnoutové. Ústřední kolo soutěže ve hře na akordeon se koná 6. - 8. května v Plzni. -fotogalerie-

21. března v 18 hodin se konal v sále ZUŠ hudební podvečer. Na programu byly skladby pro klavír, pro kytary, pro klarinet a pro housle.
- trumpetisté Alexandr Tomi, Oldřich Vlasák a Michael Mašlonka. V další skladbě potom klarinetisté Vojtěch Novotný, Tadeáš Šorejs, Lenka Hůrková, Martin Panoš, Adéla Tamoková a Stanislav Knaizl. Je tradicí , že žáci školy tento koncert nejen moderují, ale připravují také průvodní slovo. Tentokrát se o průvodní slovo postarali a publikum výborně bavili Denisa Doffková a Michael Pecher. O přípravu mažoretek i o choreografii jejich vystoupení se postarala jejich vedoucí Petra Koreisová. Posluchači měli také možnost na podiu přivítat bývalého dlouholetého kapelníka orchestru Jaroslava Zímu.
V úterý 15. března v 17 hodin se konala v galerii Městského divadla vernisáž výstavy s názvem Dětská fantazie. Výstavu připravila a s pracemi dětí návštěvníky seznámila učitelka výtvarného oboru naší školy Martina Voříšková. O hudební vstup se postaralo Klarinetové trio ZUŠ F. Chopina. Výstava potrvá do 31. března 2016.
v tamní zrekonstruované stodole, která dnes slouží jako muzeum, ale i místo pro vernisáže či koncerty. Kytaristé si připravili rozmanitý program, obsahující jak renesanční, tak latinskoamerické tance. Zazněly také osvědčené barokní skladby a nechyběly ani moderní písně, které soubor hraje s velkou oblibou. Na koncertě se představilo i několik sólistů – flétnistka Tereza Šimková, která si zahrála v doprovodu Tima Honzírka, nejmladší devítiletý kytarista Marek Brštiak, studentka Konzervatoře Plzeň – Eliška Dedková, duo Lenka Hůrková a Eva Procházková a kytaristé Patrik Novák a Nguyen Hoang Chinh. V Neualbenreuthu jsem nevystupovala poprvé, ale tolik lidí naše vystoupení nikdy nenavštívilo. Máme z toho velkou radost a nemůžeme se dočkat dalších, zvláště zahraničních vystoupení. V červnu nás čeká festival Hudební léto v Itálii.
V pátek 19. 2. pořádal ZSO ve Společenském domě Casino další z cyklu koncertů pro rodiče a děti. Na svůj podvečerní koncert, věnovaný skladatelům doby baroka, klasicismu a raného romantismu, přizval opět ke spolupráci vybrané žáky ZUŠ F. Chopina, kteří vystoupili v rolích sólistů. Prvním z nich byl houslista Jan Janeček (tř. Mgr. Evy Smrčkové), který přednesl Allegro moderato z Koncertu a-moll pro housle a orchestr A. Vivaldiho. Díla tohoto skladatele kladou na sólistu nemalé nároky, skladby jsou často velmi virtuózní. Mladý houslista, pocházející z hudební rodiny, se s tímto úkolem popasoval nadmíru úspěšně. O ukázky z díla F. A. Rösslera - Rosettiho se podělily klarinetistka Lenka Hůrková (tř. Mgr. Petra Čecha) a flétnistka Denisa Doffková (tř. Mgr. Lenky Čechové). V jejich podání zaznělo Allegro assai z Koncertu Es dur pro klarinet a orchestr a Adagio s Rondem z Koncertu D dur pro flétnu a orchestr. Obě sólistky předvedly takřka profesionální výkon, svým nadhledem, technickou jistotou a zralou muzikalitou nadchly početné publikum. Všichni sólisté se museli opakovaně vracet k zasloužené děkovačce. Příjemný hudební podvečer orámovala předehra k opeře Il signor Bruschino G. Rossiniho a Dětská symfonie J. Haydna. Slovem provázela Kamila Cretan a koncert řídil Jan Mikoláš.