- Podrobnosti
- Napsal Bedřich Smrčka
- Kategorie: Junior Dixieland
- Zobrazení: 5081
Když se řekne Nový Zéland, tak se každému jistě vybaví krásná příroda plná zeleně, vodopádů, s termální vývěry, teplé potoky, gejzíry, příroda bez zvěře a šelem a plazů. Jen ptáci. Nejdůležitější pták a nejčastěji zmiňovaný je Kiwi. Noční nelétavý pták, který byl před lety na vymření. Jeho aktivita jsou pouze 4 hodiny v noci. Měli jsme to štěstí vidět ho aktivního v Kiwi –house, kde má neustále zatemněno a svítí se mu infračerveným světlem. Tím nemá šanci vědět kdy je den a kdy noc. Také jsme pozorovali jediného žijícího bílého Kiwi na světě. Ochránci se ho snaží spářit s běžným, ale nedaří se jim to. Vzhledem k tomu, že je již 6 let stár, tak se to pravděpodobně nepodaří a z planety zmizí i tento poslední exemplář. Pták Kiwi byl odjakživa loven, kvůli jeho jemnému peří, které používalo při výrobě oblečení. Má vždy pouze jedno vajíčko, tak se není co divit, že jeho populace byla zdecimována. Škůdci Kiwiho jsou (kromě lidí z dřívějších let) převážně: ježek, lasička, hranostaj, posum, kočka. Lidé žijící na NZ jsou buď potomci původních osídlenců ,, Maoři,, nebo všichni ostatní. Ti si neříkají Novozélanďané ale Kiwáci. K maorům se vrátím později. Z velkého počtu žijícího ptactva stojí jistě za zmínku zpěvavý pták Tui, který umí zazpívat na 300 různých melodií. Na každém kroku jsou pastviny a na nich buď ovce (na každého obyvatele NZ jich připadá nyní 7 dříve 20). Jestli tam nejsou ovce, tak zaručeně se tam pasou krávy. Od strakatých , černých, bílých, po mnoho druhů nám málo známých. Krávy se na pastvinách pasou celoročně. Protože zde nejsou tuhé zimy, mají stále zelenou pastvu. Tím mají zemědělci ušetřenou práci a nemusí dělat žádná sena. Krávy chodí sami na dojnici, kde je obslouží plně automatická linka. Zahlédli jsme dlouhou řadu krav, které stály před zavřenou závorou. Nenahrnuly se k překážce, ale stály trpělivě v řadě, než se kolona pohne. Čínští investoři skupují pastviny, vyprodukované mléko se suší a putuje do Číny.

Kromě 20 koncertů (na festivalu, v klubech a pro krajany) se do nadupaného programu ještě vešlo projet křížem krážem celý severní ostrov NZ . Nevšední zážitky se na všechny členy Junior Dixielandu ZUŠ M.L. denně jen hrnuly. Mezi ty největší patří : Jeskyně s největšími svítícími červy na světě, setkání s Maory, pták Kiwi, stromy Kauri (4 000 – 6 000 let staré), největší písečné duny, které se sjíždí na sandboardu, výšlap na zasněženou horu Ruapehu a Mt. Taranaki, Hobitín, procházky i plutí na kajaku k vodopádům, termální gejzíry, nejsevernější mys ostrova. Zajímavé byly také prohlídky měst: Aucland,Wellington, po cestě Řím, Tchaj – pej. Reprezentování naší vlasti, města i hudební školy se velmi povedlo. Zájezd se stal pro všechny nezapomenutelným zážitkem.
Mariánskolázeňský kytarový soubor ze ZUŠ Fryderyka Chopina vycestoval 18. června 2016 na desetidenní zájezd do Itálie. Naše koncertní turné po Garganu jsme začali ve městě San Giovanni Rotondo v nádherném koncertním sále. Připravili jsme si různorodý program obsahující především barokní a latinskoamerické skladby. Velkým uznáním pro nás byla přítomnost starosty města i kytarového mistra z Argentiny. Každý koncert měl úplně jinou atmosféru a kouzlo. Ve městě San Marco in Lamis jsme vyměnili koncertní sál za kostel s úžasnou akustikou. Opět i zde byla přítomnost starosty samozřejmostí, ale velkou radost nám udělal i ředitel místní školy, pro něhož jsme podle jeho slov byli velkou inspirací. Nejoblíbenější skladbou byla tradiční lidová italská píseň Santa Lucia. Závěrečný koncert byl ve městě Mattinata na otevřeném prostranství připomínající amfiteátr. Reakce lidí na náš kytarový koncert byly ohromující. Nejen že nás po každé skladbě povzbuzovali typickým italským bravo, ale dokonce si po prezentaci našich CD zažádali o poslání dalších z České republiky. Dostali jsme i několik milých pozvání na příští rok. Zájezd kytarového souboru by se neuskutečnil bez finanční podpory města Mariánské Lázně, vedoucího souboru Tima Honzírka a hlavního organizátora Pavla Nováka.
památných buků na Goethově náměstí u kostela. Velká část žákovských prací měla totiž strom jako hlavní téma. Výstavu zahájila učitelka výtvarného oboru Martina Voříšková, která zároveň ocenila absolventy výtvarného oboru. O hudební složku vernisáže se postaralo Klarinetové trio - klarinet jako dřevěný nástroj se ze stromů vyrábí...Po Mozartově Divertimentu se návštěvníci vernisáže přesunuli do Městského muzea, kde se věnovali samotné výstavě.
V průběhu celého školního roku se žáci Základní umělecké školy Fryderyka Chopina i letos pravidelně představovali publiku v Domově pro seniory Mariánské Lázně. Program červnového vystoupení, které se konalo 14. 6. 2016, vznikl ve spolupráci tanečního a hudebního oboru školy. Představili se žáci klavírní třídy pana Tomáše Vašinky a žáci tanečního oboru paní Barbary Mikyskové. Publiku byla prezentována pestrá paleta tanečních vystoupení- od dětských choreografií taneční přípravky, přes rytmické skladby s doprovodem jazzové hudby až k modernímu tanci a tanci na špičkách. Svou premiéru před publikem v tento den úspěšně absolvovala první skupina přípravné taneční výchovy- dětí předškolního věku. Skupinová vystoupení žáků tanečního oboru, kterých se během programu představilo dohromady přes sedmdesát, střídaly sólové výstupy klavíristů a duet Pavly Adamíkové ze třídy pana Tomáše Vašinky a Denisy Doffkové z flétnové třídy paní Lenky Čechové.