- Podrobnosti
- Napsal Vladimír Smutný jr.
- Kategorie: Akordeonový soubor Accord
- Zobrazení: 6328
Ze čtrnáctidenního koncertního turné na ostrov Réunion v Indickém oceánu se včera večer vrátil Velký akordeonový orchestr ZUŠ F. Chopina z Mariánských Lázní. Pod vedením svého dirigenta Alexandra Smutného sklízelo 40 mladých hudebníků
velké úspěchy u exotického publika na osmi koncertech, které se konaly nejen v hlavním městě Réunionu St. Denis, ale po celém ostrově. Orchestr si užil tropického slunce, koupání v překrásném oceánu, výletů do nitra ostrova např. do oblasti Cirque de Salazie nebo na aktivní vulkán Piton de la Fournaise. Na ostrov, kde panuje věčné léto se akordeonový orchestr vypravil na základě pozvání přítele pana Smutného, místního učitele hudby a dirigenta orchestru Polyfonia pana Piera Varró. Réunionský orchestr Polyfonia, který působí ve městě St. André přijede na oplátku do Mariánských Lázní v červenci příštího roku a naši hudebníci se na své nové přátele již nyní těší. Na třech koncertech účinkovaly oba orchestry současně a naši muzikanti bydleli u svých nových přátel v rodinách. Díky tomu měli možnost poznat opravdu odlišný způsob života v zemi vzdálené od nás 14000 km, kde žijí chameleoni, pěstuje se vanilka a cukrová třtina, rostou nádherné orchideie a tropické ovoce. Pořadatelé i publikum byli pokaždé naprosto fascinováni vysokou uměleckou úrovní orchestru a disciplínou, kterou se zde orchestr i se svými sólisty prezentoval. Pan dirigent Smutnýpo návratu neskrýval nadšení z vydařené cesty. Na Réunionu mimochodem oslavil i své narozeniny a největším dárkem pro něj byl zajisté fakt, že po 48mi letech práce s akordeonovým orchestrem se stále dostavují takové velké úspěchy, jako toto réunionské turné.

Město Brisbane, působiště našich příštích dnů, má 1.5 mil obyvatel. Je to třetí největší město Austrálie, hned po Sydney a Melbourne. Mimo jiné má velký přístav pro nákladní lodě. Z Brisbane je exportováno velké množství černého uhlí, které se těží poblíž. (v měřítku australských vzdáleností je naleziště několik set kilometrů od Brisbane.) Toto černé uhlí se zde těží povrchově. Do přístavu vozí uhlí vlakové soupravy složené i ze 300 vagónů, které táhne 7 lokomotiv. Skoro každý rok uvízne nějaká loď poblíž přístavu na mělčině, která se vytvoří nečekaně po bouřce. I letos tomu také tak bylo. Kapitán této lodi chvátal a nechal vyložit uhlí z lodi, aby se odlehčila a zvedla. To se opravdu tak stalo,jenže se hned převrátila. Tak celý region žil tím, jak se remorkéry při přílivu každý den pokoušejí přitáhnout loď ke břehu a každý den jim prasknou lana. Každou noc jsou zhotovena další, silnější aby opět při přílivu následující den praskla. Asi po týdnu se vyprošťovací akce podařila. Austrálie je nejbohatší země na nerostné suroviny. Ze zisku za vytěžené suroviny platí
žákyně, které se chystají na prosincový koncert se Západočeským symfonickým orchestrem. Další hudební podvečer se bude v sále školy konat 9. listopadu od 17 hodin.
Ve čtvrtek 7. října se v sále ZUŠ F.Chopina konal seminář věnovaný hře na saxofon. Tento nástroj se těší zasloužené pozornosti a od školního roku 2009/10 se také vyučuje jako hlavní obor na pražské konzervatoři. Učitelé karlovarského kraje měli možnost své vědomosti a zkušenosti obohatit díky Pavlu Fiedlerovi, který na pražské konzervatoři učí. Má letité zkušenosti také jako pedagog ZUŠ, jeho žáci bývají pravidelně oceňováni na soutěžích. Je také vyhledávaným interpretem jako sólista i jako člen saxofonového kvarteta Bohemia. Pětihodinový seminář byl svým praktickým změřením velmi zajímavý a doufám, že podobná setkání se na naší škole podaří uskutečnit i v budoucnu.
Junior Dixieland Základní umělecké školy Fryderyka Chopina Mariánské Lázně obdržel pozvání na dva Jazzové festivaly do Austrálie. Do měst Dubbo a Bellingen. Tato města jsou od sebe vzdálena pouze 500 kilometrů (což na australské vzdálenosti je vedle sebe). Festivaly byly po sobě jdoucí, přesto jsme přijali pozvání pouze na festival v Dubbo. Program našeho měsíčního pobytu byl dost plný a časová prodleva tří dnů mezi festivaly nám nevyhovovala.
Již šestý ročník folklórního festivalu Mariánský podzim se konal ve dnech 16. - 19. září 2010 v Mariánských Lázních. Tradičně pořadatelům z folklórního souboru Marjánek v čele se Sandrou Heřmanovou i všem účinkujícím přálo štěstí - vydařilo se počasí. A tak účinkující i návštěvníci festivalu měli možnost užít si krásné podzimní dny naplněné muzikou a tancem. K příjemnému průběhu akce přispělo i technické zabezpečení vystoupení. ZUŠ F.Chopina na festivalu zastupoval především folklórní soubor Rozmarýnek, ale také DOM (vedl v sobotu 18.9. průvod souborů na kolonádu) a Junior Dixieland.